Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Symboly

V našom regióne má viacero banských miest a obcí za patrónku Svätú Katarínu. Svätá Katarína je aj symbolom našej obce. Po prvýkrát ju nachádzame na pozoruhodnom pečatidle z r. 1693.

Erbom obce je červený štít. Zo strieborných (bielych) oblakov vystupujúca strieborno odetá Sv. Katarína, zobrazená do pása. Na hlave má zlatú (žltú) korunu. Spod zlatej koruny jej vľavo splýva strieborný závoj, v pravici drží zlatú rukoväť strieborného nadol smerujúceho meča, v ľavici zlatú palmovú ratolesť, pod ňou zlaté polámané koleso so striebornými zubami.

Ide o použitie atribútov dvoch sv. Katarín a to čiastočne Kataríny Alexandrijskej (meč a koruna) a Kataríny Sienskej (kríž zo šípových ruží a závoj).

Katarína Alexandrijská zomrela martírskou smrťou za panovania cisára Maxencia, bola kráľovská dcéra z Cypru. Svätorečená bola v 10. storočí.

Katarína Sienská sa narodila v r. 1347 v Siene a zomrela v r. 1380 v Ríme. Bola dcéra farbiara vlny. Svätorečená bola v r. 1461.

                                                                Erb obce

 

Vlajka obce pozostáva zo štyroch pozdĺžnych pruhov vo farbách žltej, bielej a červenej. Vlajka má pomer strán 2:3. A ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástihmi siahajúcimi do tretiny jej listu.

Symboly obce sú zaevidované v Heraldickom registri Slovenskej republiky pod signatúrou B-58/95.

 

Použitá literatúra: Pohľad do histórie obce Badín z r. 2002


 

Smútočné oznamy

Obec Badín

ĎAKUJEME SPONZOROM "OBECNÝCH AKCIÍ" V ROKU 2018

Ďakujeme za podporenie kultúrnych a investičných akcií v obci Badín  v roku 2018:    

Registrácia

Zaregistrujte sa na stránke a budete informovaní o novinkách na stránke.

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka