Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Osobnosti

August Horislav Krčméry

nar. 02.11.1822 v Hornej Mičinej, zomr. 09.03.1891 v Badíne.

Po ukončení štúdia evanjelickej teológie vo Wittembergu pôsobil ako kaplán v Tisovci, vo Vrbici a ako farár v Liptovskom Mikuláši. Za svoje politické a národné presvedčenie bol v roku 1849 aj v Debrecíne väznený. V rokoch 1855-74 pôsobil na fare v Hronseku a podporoval effializáciu badínskej cirkevnej obce, kde od roku 1874 pôsobil ako farár až do svojej smrti. Je aj pochovaný v Badíne.

Krčméry pôsobil ako literát, publicista a hudobný skladateľ. Svoje príspevky, ktoré mali charakter ľudovýchovný, alebo náboženský publikoval v rôznych časopisoch. Mal aj národopisné články. Uverejňoval ich v Slovenských pohľadoch a Pešťbudínskych vedomostiach, v Sokole a Slovenskom pozorníku. Bol aj zberateľom ľudových piesní. Je autorom úvah a recenzií na túto tematiku.

Ako skladateľ zhudobnil aj viaceré obrodenecké básne. Najznámešia je heroická pieseň Hojže Bože na text Andreja Sládkoviča. Redigoval Hlahol, hudobnú prílohu Sokola. So svojim bratom Eugenom zostavil a vydal Slovenský spoločenský spevník (1871). Prispel aj do Kadavého zbierky Slovenských spevov 53 pesničkami. Je autorom aj menších skladieb spoločenského charakteru.


 

Andrej Ľudovít Katina

Spisovateľ, redaktor a evanjelický biskup sa narodil 04.02.1909 vo Zvolene. Po štúdiách evanjelického bohoslovia v Bratislave a vo Viedni sa stal v rokoch 1935 - 1946 farárom v Badíne, odkiaľ odišiel do Hronseku. Od roku 1952 bol biskupom západného dištriktu.

Katina písal rôzne literárne žánre. V roku 1932 debutoval so zbierkou nábožensky a sociálne ladených básní Ozveny času. Pokúsil sa aj o dramatickú poviedkovú a románovú tvorbu. Napísal historický román, kde spracoval etapu zo života Ľudovíta Štúra - jeho kandidatúru do uhorského snemu (Slnečné ráno). Zostavil modlitebnú knižku a publikáciu o artikulárnom kostole v Hronseku. V rokoch 1951-68 spoluredigoval časopis Evanjelický posol zpod Tatier. Zomrel v r. 1968 v Myjave v dôsledku dopravnej nehody.


 

Smútočné oznamy

Obec Badín

ĎAKUJEME SPONZOROM "OBECNÝCH AKCIÍ" V ROKU 2018

Ďakujeme za podporenie kultúrnych a investičných akcií v obci Badín  v roku 2018:    

Registrácia

Zaregistrujte sa na stránke a budete informovaní o novinkách na stránke.

dnes je: 20.10.2019

meniny má: Vendelín

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka